SHOWROOM.

Soolista

Soolista

Minimalismus, nadčasovost a smysl pro detail, tři hlavní atributy české značky Soolista, za kterou už od roku 2012 stojí architekta Zuzana Basterrech. Začínala návrhy dámských a pánských košil netradičních střihů, se kterými bojovala proti každodenní všednosti, dnes v jejím portfoliu najdete vše od kabátů a sak, přes šaty a originální overaly až po topy a košile. Všechny kolekce propojuje střídmá a jemná barevná paleta, kvalitní materiály, ale především, a pro značku signifikantní, netradičními a originální střihy.


1. Zuzi, víme, že jsi celý koncept Showroomu. založila. Jak tě vlastně napadlo založit první sdílený showroom v Praze?

Čím je pro tebe Showroom teď?

Dlouho jsem si přála mít vlastní showroom a hledala jsem pro něj to správné místo. Po mnoha prohlídkách a pátrání se naskytla příležitost pronajmout si zajímavé, ač zcela zruinované, prostory v Klimentské ulici. Prostor se nejevil na první pohled vůbec atraktivně, a právě proto se mi zřejmě podařilo ho získat. Interiér byl předělen nespočtem příček, probíhal v něm v minulosti nelegální potravinářský provoz a podle toho to i vypadalo. Z historických plánů jsem ale viděla, že má místo opravdu potenciál, a dala by se z něj udělat krásná galerie i se zázemím, a to navíc nejen pro jednoho designéra.

Prostor dovoloval vyzvat ke spolupráci další kolegy. Nadchla mě myšlenka, že bychom mohli vytvořit místo, kde by pod jednou střechou působila komunita designérů, kteří by se svou prací k sobě hezky hodili a mohli se tak navzájem podporovat. Pro spolupráci jsem nejprve oslovila Kláru Šípkovou a společně jsme začaly oslovovat další designéry, až se nám vytvořil skvělý tým, který s menšími obměnami funguje pospolu už téměř 6 let. 

Přípravy projektu, ale hlavně vlastní zdlouhavá a nákladná rekonstrukce, nám zabraly více než rok. Dokonce jsme se rozhodli v půlce příprav Showroomu. pro provizorní vánoční pop-up přímo na stavbě :). Nebylo v tu dobu na čem stavět, vymýšleli jsme principy fungování od nuly. Možná ale právě tyto „porodní bolesti“ dali vzniknout vztahům, jak k projektu, tak osobním, díky kterým se nám podařilo vybudovat prostředí, které je zkrátka naše a ve kterém je nám radost působit.

Showroom se pro mě stal víc než jen místem, kde mě těší vystavovat svoji značku, a kam ráda chodím pracovat i prezentovat tvorbu svou i ostatních. Stal se pro mě místem, kde vznikla krásná přátelství s lidmi, kterých si moc vážím a se kterými mi je radost trávit čas. Je skvělé vidět, jak Showroom funguje jako celek od naší úžasné manažerky Lenky, přes asistentky prodeje až po samotné designéry. Jak vlastní komunita Showroomu, tak osobní setkání se zákazníky jsou pro mě velkou tvůrčí inspirací, a o to víc jsem tak vděčná, že jsme po dlouhé době restrikcí mohli opět otevřít.

2. Jak jsi se dostala od architektury k módnímu návrhářství?

I když se může na první pohled zdát, že jsou to obory poměrně vzdálené, ve skutečnosti to tak úplně není. Nebo alespoň ne z pohledu, který já na navrhování mám. Ať už se jedná o koncepční návrh města, dům, interiér, objekt anebo poslední steh kabátu, základem je kreativní přístup a uvažování nad celkem i detailem, smyslem jednotlivých částí a estetickou i funkční pospolitostí. Každý obor s sebou nese samozřejmě jiné technické nároky a potřebu spolupráce s jinými obory, princip návrhu je ale pro mě velmi podobný. 

K navrhování oděvů jsem tíhla už od malička, jako svojí hlavní parketu jsem si ale vybrala architekturu. K módě mě to přesto nepřestalo táhnout. V době, kdy jsem žila a pracovala v Shangaji, jsem dostala příležitost věnovat se i jiné tvůrčí práci. Měla jsem prostor začít rozvíjet něco, o čem už jsem dlouho přemýšlela. Našla jsem se místního talentovaného krejčího a s ním začala pomalu vytvářet prototypy prvních modelů. Do Čech jsem se vrátila už s hotovými střihy, našla si šikovnou paní krejčovou a založila Soolistu.

Kombinace obojí profese mě doteď moc baví a mám pocit, že se i hezky doplňuje a navzájem ovlivňuje. Jako architekt se začnete více soustředit na detail a jako módní návrhář na celek. Oba obory jsou prací s prostředím, oděv utváří to vám nejbližší.

3. Jednou z tvých HitHit odměn je návrh svatebních šatů na míru. Jak postupuješ při navrhování tak speciálního oděvu?

Výchozím a zcela zásadním bodem návrhu je první osobní setkání, kdy se s nevěstou seznámíme a dohodneme se jakým směrem se budeme v návrhu ubírat. 

Při další schůzce se společně podíváme na vzorečky látek a několik návrhů, které připravím a společně se dobereme toho správného stylu. Při dalším setkání pak uděláme hrubou zkoušku, často ještě v jiném materiálu, než bude náš finální model a upřesníme si detaily. Při dalších dvou až třech schůzkách vyladíme originální model šatů. Všechny mé modely jsou minimalistické, vzdušné, elegantní a z přírodních materiálů. Společnou prací, ale vzniknou právě ONY, svatební šaty s vaším příběhem.


Obchod

Jsme sdílený projekt osmi českých designerů, doplněný o jednu maďarskou značku, fungující od roku 2015. Najdete u nás vše od oblečení, přes šperky, obuv, kabelky až po brýlové obroučky a bytový design. Podporujeme lokální tvorbu společně s kvalitou a šetrným přístupem k přírodě a okolí. Sídlíme v minimalistickém prostoru v centru Prahy na adrese Klimentská 3, kde je Vám k dispozici každý den přímo jeden z designerů, proto je zaručeno, že se Vám dostane té nejlepší a nejkvalitnější péče. 

Každé tři měsíce nabízíme prostor hostující značce, která u nás představí svou nejnovější kolekci a obohatí náš showroom o další zajímavý element. 

Adresa otevřít mapu

Klimentská 3

Praha 1

Telefon

+420 605 047 771

E-mail

showroomdot@gmail.com

Zodpovědná osoba

Zuzana Basterrech

Chelčického 14, Praha 3, 130 00

IČO 02081750 

Otevírací hodiny

Pondělí
Úterý
Středa
Čtvrtek
Pátek
Sobota
Neděle
.
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00 (11. a 18. 12. 2022)

Chcete být informováni o našich VIP akcích a nových designérských projektech?